Diyanet’ten hacı adaylarına uyarı!

Diyanet, Kabe’de tavaf sırasında sosyal medya üzerinden canlı yayın yapan hacı adaylarını uyardı.

Daha iyi mobil deneyim için tıklayınız

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kabe tavafları sırasında sosyal medyadan canlı yayın yapan ve fotoğraf çektiren hacı adaylarını uyararak, "Ravza'yı ve Kabe'yi, fotoğraf çekme ve canlı yayın yapma platformuna dönüştürürseniz, bu durum haccın ruhuna zarar verir" uyarısında bulundu.

Mekke'de hacı adayları, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala günlerini umre yaparak, Kur'an-ı Kerim okuyarak, tavaf yaparak ve kutsal yerleri ziyaret ederek geçiriyorlar. Bazı hacı adaylarının yakınlarını görüntülü arayarak veya sosyal medya hesaplarından canlı yayın yaparak tavaf etmeleri dikkati çekiyor. Medine İrşad Fetva Koordinatörü Mustafa Bilgiç, haccı baştan sona önemli bir ibadet olarak nitelendirdi.

"ÖLÇÜYÜ KAÇIRIYORLAR"

Bilgiç, hacda Allah'ın Kur'an'da ve Hazreti Muhammed'in hadislerinde buyurduklarının hareketlerle ifade edildiğini belirtti. "Hac ibadetlerinde bazı kardeşlerimiz özellikle Ravza'da ve Kabe'yi tavaf ederken cep telefonlarını kullanarak ölçüyü kaçırabiliyorlar. Çünkü Kabe'yi tavaf ederken tıpkı namazdaymış gibi ibadet halindeyiz. İbadet halindeyken memleketimizdeki sevdiklerimizi kendi ibadetimize şahit kılmak yerine, oradaki hareketlerimizi imanımıza şahit kılalım" dedi. Bilgiç, hacı adaylarının tavaf sırasında görüntülü konuşmaması ve sosyal medyadan canlı yayın yapmaması gerektiğini belirterek, "Bu doğru değil" dedi. Tavaf sırasında ve ziyaretlerde dua okunmasının daha doğru olduğunu vurgulayan Bilgiç, şöyle devam etti:

"Haccın ruhunu zedeleyecek işlerden kaçınmak gerekiyor. Ravza'yı ve Kabe'yi fotoğraf çekme ve canlı yayın yapma platformuna dönüştürürseniz, bu durum haccın ruhuna zarar verir. Hac ibadetinin sadece hareketlerden ibaret olduğunu zannedip arkasındaki anlamı anlamadığınızda gidip-gelenlerden olursunuz. Asıl olan olup-gelmektir."Diğer Haberler