Kahverengi Kokarca ile Mücadeleye Destek İsteniyor

Trabzon Ticaret Borsası (TTB), fındık üreten illerin milletvekillerine çağrıda bulunarak, fındık başta olmak üzere bitkilerde büyük kayba yol açabilen kahverengi kokarca zararlısına karşı topyekün mücadele için destek talep etti.

Daha iyi mobil deneyim için tıklayınız

Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan’dan Açıklama

Yaklaşık 6 yıldır zararlı ile mücadele eden kuruluşlardan biri olan Trabzon Ticaret Borsası adına Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındık üretilen illerin milletvekillerinden yasal düzenlemeler yapılarak destek istedi.

Kahverengi Kokarca Zararlısı ve Mücadele Çalışmaları

Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Bartın, Düzce, Sakarya, Kastamonu ve Zonguldak milletvekillerine gönderilen yazıda şu görüşlere yer verildi:

“Başta bölgemizin ve ülkemizin en önemli tarımsal ihraç ürünü fındık olmak üzere zirai ürünlere büyük zarar veren kahverengi kokarcanın bu yıl tahmin edilenin üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. İlk olarak 2018’de ülkemizde görülmeye başlanan zararlıya karşı mücadele edilmesi gerektiği borsamız tarafından 2019 yılından itibaren gündeme getirilmiş ve bu konuda geniş katılımlı toplantılar ve farkındalık arttırıcı faaliyetler yapılmış, üreticilerimizi mücadele yöntemleri ile ilgili bilgilendirmek ve kahverengi kokarcanın yoğunlukla görüldüğü yerleri tespit etmek amacıyla ihbar hattı oluşturulmuştur. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile ortak lobi faaliyetleri düzenleyerek zararlının kalıcı olarak etkisiz hale getirilmesi için doğal düşmanı olan samuray arıcığı (parazitoiti trissolcus japonicus) üretimi yapılmasına imkan sağlayan ve şu anda Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsüne ait laboratuvar kurulmuştur. Samuray arısının doğaya salınımı ilk olarak 2023 Haziran ayında Hopa’dan yapılmıştır. Bu yıl da 150 bin adet arının biyolojik mücadele için doğaya salınımı beklenilmektedir. Başta Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olmak üzere sektördeki resmi ve özel paydaşlardan destek alınarak yapılan çalışmalar kırsal kesimde üreticilerle bir araya gelerek de sürdürülmüştür."

Topyekün Mücadele Çağrısı

Zararlıya dikkat çekmek ve sürdürülebilir şekilde topyekün bir mücadele edilmesi için İMECE-2024 toplantıları düzenlenmektedir. Bu toplantılarda örnek teşkil etmesi amacıyla zirai mücadelede kullanılan ilaçlar üreticilere ücretsiz olarak dağıtılmakta, kullanılacak araçlar da Ziraat Odalarına aynı şekilde karşılıksız olarak verilmektedir.

Devlet Desteği ve Teşvik İhtiyacı

Ergan, zararlının topyekün biyolojik ve ilaçlı mücadeleyi gerektirdiğini ve bunun ancak devlet tarafından belirlenip, teşvik edilerek uygulanacak bir program ile mümkün olabileceğini belirtti. "Üreticilerin milyonlarca TL, ülkemizin de ihracat azalması ile milyonlarca dolar döviz kaybına sebep olabilecek başta kahverengi kokarca olmak üzere tüm hastalık ve zararlılarla bilinçli ve planlı bir mücadelenin yapılabilmesi için katkılarınızı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Trabzon Ticaret Borsası, milletvekillerinin bu çağrıya duyarlılık göstermesi ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için desteklerini bekliyor.Diğer Haberler