Meteoroloji duyurdu! Soğuk hava ve kar yağışı geliyor

Türkiye bugünden itibaren yeni bir soğuk ve yağışlı sistemin etkisi altına girecek. Önümüzdeki üç günlük süreçte kıyı kesimlerde sağanak, iç kesimlerde kar ve karla karışık yağmur etkili olacak. Sıcaklıklar hafta sonu mevsim normallerinin altına düşecek.

Daha iyi mobil deneyim için tıklayınız

Yurt genelinde soğuk hava ve kar yağışı etkisini göstermeye devam ediyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) sık sık uyarılarda bulunuyor.

Soğuk ve yağışlı hava geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son tahminlere göre, Türkiye bugünden itibaren Karadeniz üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı sistemin etkisi altına girecek.

Bugün için sağanak yağışlar bekleniyor

Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemin etkisiyle kuzey, iç ve doğu kesimlerde yağış görülecek.

Yağışlar Karadeniz'in kıyı kesimlerinde sağanak, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz Bölgesi'nin iç kesimleri, İç Anadolu, Ege'nin iç kesimleri ile Marmara'nın batısında kar ve karla karışık yağmur şeklinde olacak.

Yurdun büyük bölümünde kar etkili olacak

Hafta sonu yağışlı sistem etkisini sürdürürken, Güneydoğu Anadolu'nun batısı, Kıyı Ege ve Akdeniz Bölgesi'nin kıyı kesimleri dışında kalan tüm bölgelerde kar ve karla karışık yağmur görülecek.

Genellikle mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının hafta sonundan itibaren azalarak mevsim normalleri altına düşeceği tahmin ediliyor.

Ayrıca Meteoroloji tarafından 31 ile sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı.

İşte uyarı verilen iller:

Adıyaman, Mardin ve Diyarbakır için sarı kodlu yağmur ile kar uyarısı,

Ağrı, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Kars, Kastamonu, Malatya, Muş, Siirt, Sakarya, Tunceli, Van, Zonguldak, Bayburt, Batman, Bartın, Ardahan, Karabük, Osmaniye ve Düzce için sarı kodlu kar uyarısı,

Bolu ve Hakkari için turuncu kodlu kar uyarısı,

Şırnak için sarı ve turuncu kodlu kar uyarısı,

Gaziantep ve Şanlıurfa'ya sarı kodlu gök gürültülü sağanak yağış ile kar uyarısı,

Kilis için sarı kodlu gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Ankara, İstanbul ve İzmir'de hava durumu

Ankara'da bugün güney kesimlerde hafif kar yağışı görülecek. Cumartesi günü parçalı bulutlu, pazar günü ise kent genelinde kar yağışı etkili olacak.

Hava sıcaklıklarının yarın sıfırın altında 4, hafta sonu ise sıfırın altında 2 ila 3 derece arasında değişmesi bekleniyor.

İstanbul'da bugün sağanak, hafta sonu ise kar ve karla karışık yağmur bekleniyor. Hava sıcaklıkları, bugün 8, hafta sonu ise 6 ila 8 derece civarında seyredecek.

İzmir'de bugün yağış beklenmezken, hafta sonu şehrin kuzey kesimlerinde yağış görülecek. Hava sıcaklıkları yarın 14, hafta sonu ise 10-12 derce civarında seyredecek.Diğer Haberler