Mevduatta Oranlar Değişti: İşte 1 Milyon Liranın Getirisi

Merkez Bankası’nın parasal sıkılaşma adımları sonucu artan faiz oranları, son dönemde bir miktar geriledi.

Daha iyi mobil deneyim için tıklayınız

Özel bankalarda mevduata ödenen faizler yüzde 60 seviyelerine dayandıktan sonra düşüş gösterdi. Şu anda bankalarda faiz oranları yüzde 50-55 aralığında değişiyor. Peki bu düşüşün sebebi ne? 1 milyon TL’si olan aylık ne kadar kazanıyor?

Düşüşün Sebebi Ne?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, Merkez Bankası’nın açıkladığı istatistiklere göre mevduat faizlerinin bir miktar gerilediğini belirtti. Bayram, bu gerilemenin başlıca sebeplerini Merkez Bankası’nın aldığı önlemler ve depo alım ihaleleri olarak gösterdi. Döviz kredilerinde büyüme oranının yüzde 2’lere kadar sınırlandırıldığını ve bu sınırın aşılması durumunda bankaların yıl boyunca zorunlu karşılık ayırmak durumunda kaldığını ifade etti.

Mevduat Faizlerindeki Düşüşün Asıl Nedeni

Bayram’a göre, mevduat faizlerindeki düşüşün asıl sebebi doların artık daha fazla kazandırmaması. 31 Mart seçimlerinden sonra 2 aylık süreçte dolarda hareketlenme olmadı ve enflasyonun altında bir getiri sundu. Bu durum TL’ye yönelimi artırdı. TL varlıkların daha fazla olması nedeniyle bankaların TL bulma güdüsü azalıyor, bu da mevduat faizlerinin yükselmemesine neden oluyor. Bankalar, karlarını maksimize edebilmek için TL mevduat faizlerini geri çekti.

1 Milyon TL Parası Olan Ne Kazanıyor?

Şu anda bankalar, 1 milyon TL için 32 gün vadede 40 bin TL ile 45 bin TL arası ödeme yapıyor. Bu tutar stopajdan sonra net olarak hesaplanmıştır.

Faizler Daha da Artar mı?

Politika faizi yüzde 50 seviyelerinde sabit tutuldu. Mayıs ayı enflasyonu önümüzdeki ay açıklanacak. Enflasyonda istenilen düzeyde bir aylık azalış olmazsa politika faizi artabilir. Bayram, piyasada faiz oranlarının yeterli seviyede olduğunu düşünüyor ve Merkez Bankası’nın önemli bir değişiklik olmazsa faiz artışına gitmeyeceğini belirtiyor.

Orta ve Uzun Vadede Parayı Mevduata Bağlayanlar İçin Fırsat

Mevduat faizlerinde kısa vadede bir düşüş meydana geldi. Bu durum, orta ve uzun vadede parasını mevduata bağlayanlar için bir fırsat sunuyor. Döviz bu yıl kaybettirecek gibi görünüyor. Vatandaşlar dolardan TL’ye dönmezse zarar edebilir. Şu anda TL’nin reel getirisi yüksek. 32 gün vade yerine paranızı 3-6-9-12 aylık sürelerde mevduata bağlarsanız getiriniz daha da yükselebilir.

Ciddi Yabancı Girişi Söz Konusu

Merkez Bankası’nın aldığı önlemler etkili oluyor ve ciddi yabancı girişi söz konusu. Ekonomideki kırılganlıklar ortadan kalkmaya başladı. Vatandaşların dolar cinsi ödemesi yoksa ve tasarruf amacıyla dolar tutuyorsa TL’ye geçmeleri tavsiye ediliyor. Yabancı yatırımcılar, TL’nin yüksek getirisinden faydalanmak için Türkiye'ye yatırım yapmaya başladı.Diğer Haberler