Suudi Arabistan’dan Süper Kupa açıklaması: Takımlar anlaşmaya uymadı!

Suudi Arabistan’daki Süper Kupa maçının organizatörü şirket olan Riyadh Season, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın sahaya çıkmama kararı aldığı maçla ilgili açıklama yaptı.

Daha iyi mobil deneyim için tıklayınız

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Suudi Arabistan’daki Süper Kupa maçında sahaya çıkmama kararı sonrası, organizatör şirket Riyadh Season tarafından yapılan açıklamada, Atatürk’ün sözlerinin yer aldığı pankartlara ve tişörtlere izin verilmemesinin etkisiyle maçın yapılamamasının üzücü olduğu belirtildi.

Riyadh Season, Türkiye Cumhuriyeti ile olan yakın ilişkilerini vurgulayarak, maçın uluslararası futbol yönetmeliklerine uygun olarak yapılmasını beklediklerini ifade etti.

Ayrıca, Türkiye’nin milli marşı ve bayrağının tanınması konusunda anlaşma sağlandığı, ancak her iki tarafın bu anlaşmaya uymamasının maçın gerçekleşememesine neden olduğu bildirildi.

Mücadelenin organizatör şirketi olan Riyadh Season, yaşananlarla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Öncelikle, kardeşimiz Türkiye Cumhuriyeti ile çeşitli alanlardaki yakın ilişkilerimizden duyduğumuzu gururu vurgulamak isteriz. Bunların arasında spor sahaları da vardır.

Maçın, kapsamı dışında herhangi bir slogan olmaksızın spor yapılmasını gerektiren uluslararası futbol yönetmelikleri ve düzenlemelerine uygun olarak zamanında yapılmasını dört gözle bekliyorduk; özellikle de bu konu maç öncesinde yapılan hazırlık toplantıları çerçevesinde Türkiye Futbol Federasyonu ile görüşüldüğü için ve uluslararası yönetmelikler ve düzenlemeler uyarınca bu maç için yönetmeliklerin gerekliliklerine uygulaması gerektiğini vurguladığımız zamandan beri…

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin milli marşının çalınması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu statünün tanınması için stadyum içinde ve tribünlerde Türk bayraklarının sergilenmesi konusunda anlaşmaya vardık.

Bu anlaşmaya rağmen, iki takım da anlaşmaya uymaması üzücü oldu ve bu da maçın yapılamamasına yol açtı.”Diğer Haberler