Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık 5 yıllık sürecini anlattı

İYİ Parti’nin Yomra Belediye başkan adayı mevcut başkan Mustafa Bıyık, basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Daha iyi mobil deneyim için tıklayınız

Trabzon Yomra Belediye Başkanı ve 31 Mart’ta İYİ Parti’den yeniden Yomra Belediye Başkan adayı olan Mustafa Bıyık bugün bir basın toplantısı düzenledi.  Yomra Belediye Başkanlığında geçirdiği 5 yıllık süresini değerlendiren Bıyık,  yeniden adaylığı ile ilgili de konuştu. 

KAYBEDEN KAZANANI TEBRİK EDECEK
Bıyık, “20 gün oldu sahadayız. Sahada olduğumuz süreci anlatmak istiyorum. Yomra’da çok adaylı seçim sürecine gireceğiz. Adaylığını açıklayan arkadaşlarımızı bizzat arayarak tebrik ettim. Kaybedenin kazananı tebrik edeceği süreç olacağını kendilerine ilettim. 
Bir çok insan aday olacak, bir tanesi kazanacak. Kaybeden arkadaşımız, kazananı tebrik edecektir. Düzgün seçim süreci geçmesi temennisinde bulundum. 

TAKDİR VATANDAŞIMIZIN
Gittiğim hiçbir yerde rakip arkadaşlarımızla ilgili olumsuz cümle kurmadım, kimseye de kurdurtmam. Biz yapacaklarımızı, yaptıklarımızı anlatacağız, takdir vatandaşlarımızın.  İnsanların yaptıkları, yapacakları üzerine ya da aday olacak arkadaşlarımızın yapacaklarından süreç işletmelerinin toplum için daha faydalı olacaktır. Ilımlı ve olumlu bir şekilde seçim süreci geçireceğiz” dedi. 

5 yıllık süreçte icraatleri ile ilgili konuşan Bıyık, “Neler yaptık 5 yıllık süreçte. 
Bir Kültür Merkezi yaptık. Yomra’da yılda 600 organizasyon yapıyoruz, kınalar, düğünler, fuarlar, siyasi partilerin toplantıları ve buna benzer bir sürü organizasyonun yapıldığı alan oldu. 
Altında Halk Eğitim Kursu açtık. 1000 metre karelik alanda, 8 sınıfla kurs açtık. 

-    Hürriyet Parkı yaptık. 25 bin metre karelik Hürriyet Parkı. Yomra’Da en büyük sosyal yaşam alanı. 
-    Yazları büyük kalabalıkla birlikte insanların sosyal alan ihtiyacını da böyle gördük. 
İçerisinde en güzel anı yaşamış olduğumuz Şampiyonluk Anıtını yaptık. 

-   30 yıldır çivi çakılmamış Hükümet Caddesinde yenileme çalışması yaptık. 

-    Sahildeki yürüyüş yolumuzu tamamladık. 2 km uzunluğunda. Trabzon’un doğusunda yazları bütün insanlarımız kullanıyor. 
-    Uçak kazasında kaynaklanan Yomra İlçesine getirilmiş uçak enkazını bir işletme ile birlikte karşılıklı anlaşmamız neticesinde Uçak Restoran yaptık. Yomra ve Karadeniz halkının hizmeti açtık. Belediyenin cebinden bir kuruş para çıkmadan, kira getirisi olan bir hizmet.. 

-    2019’da 0 abone ile çıktığımız Doğalgaz sürecinde şimdi 12 bin 500 aboneyle devam ediyoruz. Makine desteği, kazı desteği, bu caddelerin yeniden yapılması noktasında ciddi çalışmamız oldu. 20 bin aboneye çıkması hedefleniyor. 

-    Adliye sarayımızın yan tarafında Cumhuriyet Parkı inşaası devam ediyor. 17 – 18 bin metre karelik alan. Kaşüstü Mahallesinin en büyük sosyal yaşam alanı. İçerisinde restoranları, kafeteryaları, mescit, yürüyüş yolları olacak. 17 bin metre karelik alanın 10 bin metre karesi vatandaşların kullanımındaydı. Çeşitli müzakereler neticesinde Yomra Belediyesine kazandırdık. 10 gün içinde vatandaşımızın kullanımına kazandıracağız. Kaşüstü Mahallesi uzun yıllar sonra sahile, denizin kenarına inmiş olacak. 

-    Mustafa Çam Parkı Yaşam alanı, Pazaryerinde İnşaatlarını tamamladık. 

-    Yomra Belediyesi’nin şirketini kurduk. Şu anda 5 / 6 noktada işletmelerimiz var. Vatandaşımıza ekonomik imkanlar sunuyoruz. 

-    Belediyenin bütün makine parkını yeniledik. 28 adet araç aldık. Bugün ki mali değeri 70 – 80 milyonun üzerinde. Düşük faizli lizingle almıştık. Geçen ay son taksiti ödedik. Araçların en eskisi 2020 model oldu. Taksitleri de Ödemiş olduk. Bütün araç parkını yeniledik. 

-    Çöpleri yerin altına aldık. Eski çarşı içerisinde çöp görüntüsünden kurtardık. Toplayacak iş makinelerini de yeniledik. Bunu nasip olur seçilirsek, Yomra’nın diğer alanlarına yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 

-    Enerji nakil hatları, 450 elektrik direğini ortadan kaldırıldı ve çarşı içindeki olumsuz görüntüler ortadan kalktı. 

-    Yomra Elmasının tescilini aldık. 10 bin tane elma fidesi halkımıza dağıttık. 

-    Muhtarlık ofisleri açtık. 

-    Küşüstü’nde balık hali çalışması yaptık, kadın üretici pazarı açtık. 

-    Bugüne kadar 4 milyon TL’nin üzerinde milli eğitime yardım yaptık. Okulların neye ihtiyacı olmuşsa gelmişlerdir. Fotokopisi almışımdır, öğretmenler odasını yenilemiştik. Yomra Fen Lisesinin boyasını yaptırıyoruz. 

-    Kültürel faaliyetlere çok önem gösterdik. Konserler yaptık. Kitap fuarlarına çok ünlü yazarlar getirdik. İlber Ortaylı’yı Yomra’ya getirme imkanı bulduk. 

CHP İLÇE BAŞKANLIĞININ DESTEK MESAJI
CHP mesajı bende üyeleri gibi, bir vatandaşımız tarafından bana mesaj atılarak öğrendim. Bu konuda vakıflarım yok. İstanbul ile Ekrem İmamoğlu ile parti yöneticileri ile birim birliği yapılsın noktalandık görüşmem olmadı. Ben adayım. Siyasi partilerin beni desteklemesini, Yomra’ya birlikte hizmet etmeyi arzu ederim. Bende bu ilçeye işler yaptık. Yarım kaldı, yarım kalan işlerimizi tamamlayalım diye sadece CHP değil diğer siyasi partilere de çağrım oldu. 

DEVA PARTİSİ İLÇE BAŞKANI KATILDI.. 
İlçe Başkanının görevden alındığına dair dedikodu var. Ortada net yazı olup olmadığını bilmiyorum. 
Yomra’ya 5 yıllık süreçte CHP’nin de desteğiyle seçildik. Hizmetlerimiz oldu. Kavga etmedik. CHP’nin ilçe başkanı ve yöneticileri benden olumsuz bir talepte bulunmadılar. Bugüne kadar yapılan işlerden Yomra’da memnun olduğunu düşünüyorum. 
Deva Partisi’nin ilçe başkanı bize katıldı. Belediye Meclis Üyesi olarak görev alacak. Başka siyasi partilerle görüşmelerimiz var.  

BÜYÜKŞEHİR ADAYLIĞI İÇİN TEKLİF YAPILDI MI?
Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı noktasında bana teklif olmadı. Aralık ayının ilk haftasıydı ben adaylığımı açıklamıştım. Benden Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bir tasarruf oluşmamış oldu. Geçtiğimiz yıllar içinde ben Yomra’da hizmete devam etmek istiyorum diye beyanım oldu. 

YOMRA’DA AVRASYA ÜNİVERSİTESİ KRİZİ ÇÖZÜLDÜ
Avrasya Konusunda bir görüşme oldu. Yomra Belediyesine resmi yazıyla, arazinin önünde daha önce yaptığımız sözlü konuşmalardan yola çıkarak binanın önündeki alanı Avrasya Üniversitesine kiralanması noktasında 1. Günden beri aynı noktadayız. Gelinen noktada o araziyi kiralamak için Yomra Belediyesine başvuruda bulundu. Oradan komisyona getirdik, bu ay da belediye meclisinden geçtik. 14 bin 500 metre karelik alanın ihale süreci ve şartname bitikten sonra Avrasya Üniversitesine verilecektir. 
Avrasya Üniversitesi de ki bu karşılıklı iyi niyet olan durum. Burayı eğitime açacağına dair bize gerekli ifadeleri verdi. Orada olumsuzluk yaşanacağını düşünüyorum. 3 yıl önce de kiralanabilir. Ancak bizim tavrımız nettir. Kurumu karşımıza alan noktada olmadık. Bugün ki nokta 3 yıl önce de gerçekleşebilirdi. Bugün belediyenin eline ulaşan yazı 4 yıl önce de ulaşabilirdi. Kiralamamalı gerçekleştireceğiz. Yomra’da Avrasya Üniversitesi krizi bizim açımızdan kapanmış olacak, herkes açısından kapanacaktır.

CHP ADAY ÇIKARMAZSA, BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ VERİLECEK Mİ?
Eğer biz CHP olarak biz Yomra’da aday çıkarmıyoruz derse CHP’nin Yomra Belediyesinde temsili konusunda bizde kendi jestimi yapacağız. Yapmamız gerekir. Belediye meclisinde tamamı İYİ Parti’den oluşan yapıda değil. İçerisinde MHP’de eski İlçe Başkanı, Deva Partisi ilçe başkanı, AK Parti’de olup bizde olan arkadaşımız var. Adaletli bir meclis dağılımı olacak.. CHP aday çıkarmazsa, kendilerinin Yomra Belediyesinde temsili için bende gerekli hamle ve desteği sağlayacağım. 

YÜKSEK OY ORANI İLE KAZANACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM
2019’da zor şartlarda seçim çalışması yapmış kişiyim. O gün ki siyasal iklim kötüydü. Kahvehanelere girdiğimizde çeşitli nedenlerle eleştiren, siyasi partimizi eleştiren bir sürü insanla karşılaşıyorduk. Bugün siyasal iklim çok daha iyi. Sahada dolaştığımızda hem insanlar bizi tanıyorlar. Net duruşumuz olduğunu yorumluyorlar. Seçim çalışması yapılması adına bugün ki şartlar olumlu. 
Eski Belediye Başkanımız aday oldu. Kendisini bizzat aradım hayırlı olsun dedim. 
Abdülkadir Özdemir yakın dostumdur. Dostluğum devam eder. Siyaset kişisel anlamda dostluğumuzu bozmaz.  Bazen insanlar ‘Hocam’ dediği insanların yanından ayrılıp siyaset yapabiliyor.  Başbakanlar ayrılıyor parti kuruyor.  Karşılıklı nezaket çerçevesinde bir süreç geçireceğiz…  Biz seçimi yüksek oy oranıyla alacağımızı düşünüyorum.Diğer Haberler