KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Hermeneutik İdris’in, Perenkte ki (Pöhrenk) tuğla ocağı… | ARİSTO
ARİSTO

aristo61@hotmail.com

Hermeneutik İdris’in, Perenkte ki (Pöhrenk) tuğla ocağı…

Pöhrenki TDK’ya göre,

Künk. Halk ağzından, yeraltındaki su yolu.

Yomra’da merkezde (PERENK), yerli halkın bildiği, küçük akarsu ve bölgesi.

Tuğla ustası İdris’e öğretilenler az, beklenenler çoktu. İdris çocukluğunda, 3-4 km yürüdükten sonra tuğla ocağına varır, tuğlaları sular, yine 2-3 km yürüyerek okula giderdi.

Ara sıra kendine sorardı.

Ula ben niçin okula gidiyrum?

Sonra kendi kendine cevap verirdi.

Olsun daa! Okuma-yazma eyidur

Fadime’ye yol arkadaşlığı ediyrum. Biraz yoruliyrum, ama olsun.. der, devam ederdi.

Babası tuğla ocağını Perenk’in yanına kurmuştu. Suyu kullanmak kolay olsun, çarşıya, esnafa yakın, düz alan gibi birçok şartı düşünmüştü. Tuğlanın inceliklerini, hangi çamurdan? Ne kadar süre pişecek? Nasıl fırın yanacak? Günlük nasıl ıslatılacak?... Zaman zaman İdris’e anlatırdı. Sonra da nasihat ederdi.

Ula uşağum. Sana, ‘ula tuğlacı!’ diye seslenseler de, sen kendini hiç hafife alma!. Bir perenksiz, bir da sensiz bu millet edemez der İdris dinlerdi.

 Su ve toprak, ikisi da hem dünyaları, hem da ahiretleridir. Onlar farkında değil ama sen da elçisin! Toprağı iyi seç, iyi yoğur, iyi pişir, insanlar yuva diye altına toplanduklarunda, başlarına çökmesun. Sakın iki kuruş fazla kazanayum diye bildiklerini ihmal etma!... 

Olsun baba, der. İdris sadece dinlerdi.

İdris’in okuma serüveni ilkokulla sonlandı. Fakat ‘tuğla ustalığı’ O’nun kollarına, aklına, ayaklarına, ruhuna sirayet etti. Yoğruldu, pişti yeri geldi yandı. Ne kadar emek harcadığını tuğlalarını herkese anlatırdı. Ev yapacakların, tuğlalarını yüklerken; ‘Allah utandırmasın, tez vakitte sağlıkla oturun’der, hayır dualarıyla gönderirdi.

İdris yaşlandı. Zaman geçti. İdris’in tuğlasını verdiği evler bir bir yıkılmaya başladı. Yerlerini yeni konutlar, tuğlası toprak olmayan evler aldı. Perenk’in suyu azaldı. İdris kahvehane sohbetlerinde, 

Yahu etmeyun! Ha bu tuğlasuz evlere girmayun! Sağluğunuzdan olacaksunuz! Perenk’ta kurudu. Hiç hayır değil! Gibi cümlelerine kimse itibar etmezdi. Biri söyler, biri dinlerdi. Gücenmezdi, onlar adına üzülürdü.

Bir gün ahalinin toplandığı esnaf meclisinde, deprem gündemine girildi. 

Kasabanın okumuş, genç hocası, hemşehrilerine bilgilerle kısa mesajlar veriyordu. Uyanık olsunlar, seçimlerine dikkat etsinler gibi bir sohbet vardı. 

İdris usta, lafa karıştı.

Evlerinizi tuğladan edin! Bakın Perenk’in suyu kuruyor; derken.. susturuldu. İçlerinden birisi, 

E..ayıptır İdris Usta. Hocamız konuşuyor kesma da! Bu anlattıklarını kaç kez dinledik, dedi. Ses çoğaldı, kızanlar, hakir görenler oldu.

Genç olmasına rağmen, şuuru yüksek adam, söze karıştı.

Evet doğru diyor, İdris Usta. O’nun tecrübelerini hiç yadsımam. Evimizin karşısında ki tuğla ocağını da, O’nu da iyi bilirim. Gün açarken ocağa bakıp, O’nu her gördüğüm de kışları; ‘kalk ne duruyorsun! O soğukta, sen sıcaktasın.’ Diyerek, okudum. Yazları da; ‘ Haydi bu sıcakta O pişiyor, sen oturuyorsun’ diyerek kendimi terbiye ettim. Aldığım yolda, İdris Usta gizli rehberimdi.

Bundan O’nun dahi haberi olmadı. O’na teşekkür ederim dedi. 

Kahvehanede ki tüm duygu hali yerini, bambaşka duygulara çevirdi.

Tek insan, tek cümle yetmişti…


        YORUMUNUZU PAYLAŞINBU PAZAR SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?

BU PAZAR SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?