KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
YOMRADA 2022 YILINA TARİH VE KÜLTÜREL BAKIŞ | ADNAN BIYIKLIOĞLU
ADNAN BIYIKLIOĞLU

adnanbiyiklioglu@gmail.com

YOMRADA 2022 YILINA TARİH VE KÜLTÜREL BAKIŞ

Yomrada 2022 yılı edebiyat ve kültür yönünden unutulamaz bir yıl oldu. 

Başta sayın baş isranlı falabı kültür yönünden gönül koyan değerli arkadaşlarımızın istek ve talepleri sonucu (yomra dünden bugüne yomra) adlı harika olan bir eser çıktı. Ülkemizin çeşitli yerlerinde bulunan kıymetli hemşehrilerimizin çok beğenisini kazandı. Emeği geçenlere şükran ve minnetlerimizi arz ettiler. Yomranın yüz ala kültür eve sanatları icra edildi. Harikulede salonları ile halkın beğenisini kazanan kültür merkezi ilçeye yakıştı. Kültür faaliyetlerinde yomra parkının açılması halka açılması böyle alanların ihtiyaç duyanların halkımıza nefes aldırdı.

Manga konseri yomra da  izdiham yaşattı, gençler tarafından büyük beğeni kazandı

Yomra dışından olup yomraya bakanların son derece memnuniyetlerini ve güzel duygularına şahit olduk

İlk defa yomralı edebiyat ve kültür sanatta uğraşan gönlünü toplumun kaynaşmasına adamış yazarların sn başkan mustafa bıyık ın başkanlığında bir toplantı yapması, yomranın ilkleriydi.

15 yazar arkadaşımızın bir salonda çay toplantısı ve ilçenin kültür edebiyat sorunlarını analiz etmesi sevindiriciydi. Toplantıya katılan yazar arkadaşlar son derece memnuniyetle ve sayın başkana teşekkürleri ile sonuçlanırken ikinci toplantıya karar çıkması mutluluk ile karşılandı. 

Kültür dava adam yazan Bahattin kabahasanoğlu bey efendi kendi imkânlarıyla köyünde bir kütüphane açması ilçemizin ve Bahattin beyin yüz olay oldu. Kendisine kendim ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Özellikle ilçemizde kültür ve sanat adına bayan arkadaşlarımıza ben medeni cesaretlerinden dolayı kutluyorum. Hem cinslerini örnek almalarından dolayı teşekkür ediyorum. Umarım gelecek günlerde bu sayı daha da artar. Yöresel kültürel medeni kıymetli hikâyeleri güzel usluplarında anlatan bölgemiz tarihini kültürünü yaylasını köyünü kışını yazını düğününü imc usulü çalışmasını yazıya dökenler gelecek kuşaklara bizim böyle bir geçmişimiz var diye diyar var diye eser bırakan tarihe geçerler.

Dedesini babasını balkanlarda sarıkamış veya kurtuluş savaşında şehit veya gazi varmış geçmişlerini kalemine alsınlar yaşanmış olduğu önemli bir hatırasını edebiyata döksünler.

Babasını aşlarını annesinin sevgisini alsınlar, sevmenin ne olduğunu insanın derinden nasıl etkilediğini dinlendirsinler. Karnını aç gözünü tok paylaşmayı bilen midesi doymayıp kalbinin dolu olduğunu paylaşmanın ne kadar kentsel olduğunu anlatsınlar çünkü onlar hem anne  hem de  merhamet meleğidirler.

Mısır ekmeğini yöresel yağlarını veya  pırasa ile yayla yolunu gittiğini anlasınlar.

Cümbüş dağını kazaleli yaylasını Sarıtaş cami boğazı ve Taşköprü yaylasını kağıda döksünler, keçinin koyunun ve ineğin yöresel türküsünü kavalın uzun havasını yol havasını nameleri ile yola döke döke gittiğini anlasınlar. Benim için o zaman kültür edebiyat ve sanat ecbabı ancak olunur. Unutmayalım ki edebiyatsın sanatkarsız toplumlar tarih sahnesinden yok olmaya mahkumdurlar. 

Edep ehli kemalden olgunluk hali olmaz edepsiz terbiyesiz ilim okusa da alim olmaz.

Acele 2023

 


        YORUMUNUZU PAYLAŞINYOMRA’DAKİ DOĞALGAZ ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

YOMRA’DAKİ DOĞALGAZ ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?