KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
2024 YKS’de yapay zekalı kopya! | Gündem Haberleri

2024 YKS’de yapay zekalı kopya!

2024 YKS’de yapay zekalı kopya!

Isparta’da polis, cumartesi günü yapılan üniversite sınavında bir öğrencinin hareketlerinden şüphelenerek takibe aldı. Yapılan inceleme sonucunda öğrencinin düğme kamera ve yapay zeka yardımıyla kopya çektiği ortaya çıktı.

Whatsapp haber ihbar

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 8 Haziran'da yapılan Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) katılan M.E.E.'nin hareketlerinden şüphelendi. Sınav sırasında salondan çıkarılan M.E.E.'nin ayakkabısının iç astarında kopya düzenekleri bulundu. Üst aramasında ise 'router' denilen internet bağlantı cihazı, kredi kartı görünümünde cep telefonu, düğme şeklinde kamera ve kulaklık ele geçirildi.

Yapılan araştırma sonucunda, M.E.E.'nin router cihazıyla internet bağlantısı sağladığı, düğme şeklindeki kamerayla soruları okutup yapay zekaya gönderdiği ve yapay zekanın çözümleri kredi kartı görünümlü cep telefonuyla şüpheliye kulaklık aracılığıyla ilettiği belirlendi. '6114 sayılı Ölçme ve Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmet Kanununa muhalefet' suçu kapsamında M.E.E. gözaltına alınırken, ona yardım eden A.B. de yakalandı. Adliyeye sevk edilen M.E.E. tutuklanırken, A.B. serbest bırakıldı.

Şüphelinin sınav öncesi ayakkabısının astarını yırtarak elektronik düzenekleri buraya yerleştirdiği, sınav salonuna girişteki kontrollerden bu şekilde geçtiği ve içeride tuvalete giderek düzeneği çıkarıp üzerine yerleştirdiği, kulağına da kulaklık taktığı tespit edildi.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN