KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Bu işi belgesiz yapan yandı: 100 bin lira ceza verilecek | Gündem Haberleri

Bu işi belgesiz yapan yandı: 100 bin lira ceza verilecek

Bu işi belgesiz yapan yandı: 100 bin lira ceza verilecek

Ticaret Bakanlığı, emlak alım satım platformlarının yetki belgesi alması gerektiğini hatırlatarak, aksi halde 100 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanacağını duyurdu.

Whatsapp haber ihbar

Ticaret Bakanlığı, emlak ilanı platformlarının yetki belgesi alması gerektiğini duyurdu. Bu düzenlemeyle sahte ve yanıltıcı ilanlar ile spekülatif fiyat artışlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ticaret Bakanlığı'nda alım satım için acilen yetki belgesi alınması gerektiğini, aksi halde ceza uygulanacağını bildirdi. İnternetteki emlak ilanı platformlarında yer alan aldatıcı ve sahte ilanları engellemek, kötü niyetli kişilerin bu platformları kullanarak organize bir şekilde fiyat şişirmelerini ve spekülatif fiyat artışlarını önlemek amacıyla getirilen düzenlemeye uymayan ilan sitelerine, her bir aykırılık için 100 bin liraya kadar idari para cezası verilebiliyor.

Milliyet'te yer alan habere göre, Geçen sene yapılan düzenleme uyarınca, emlak alım-satım platformlarına konan ilanlarda yer alan taşınmazların ilan veren üyeye veya yakınlarına ait olması gerektiğini hatırlatan bakanlık, bu kapsamda yetki belgesi alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yetkisiz faaliyet gösteren emlakçı ve internet sitelerinin kayıt altına alınması amacıyla yapılan düzenleme ise, konut ticareti yapan emlak işletmelerinin, diğer tüm şartları taşımaları halinde mesleki deneyim şartı olmadan da yetki belgesi almasına olanak sağlıyor.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN