KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Bu yıl Ramazan ayı kaç gün sürecek? | Yaşam Haberleri

Bu yıl Ramazan ayı kaç gün sürecek?

Bu yıl Ramazan ayı kaç gün sürecek?

İslam alemi için en değerli ay olarak kabul edilen Ramazan ayı başladı. Ramazan ayı ve orucun tutulacağı dönem hicri takvime göre belirleniyor.

Whatsapp haber ihbar

İslam’ın 5 farzından birisi olan oruç ibadeti Ramazan ayı içerisinde yerine getiriliyor. 11 Mart Pazartesi günü ilk oruçla beraber başlayan Ramazan ayı vesilesiyle milyonlarca Müslüman 1 ay boyunca ibadet edecek. Müslümanlar için yılın en önemli ayı olarak kabul edilen Ramazan ayında her sağlıklı Müslüman oruç tutar ve ibadete yönelir. Peki, 2024 Ramazan kaç gün oruç tutulacak? Diyanet merak edilen sorulara açıklık getirdi!

BU YIL KAÇ GÜN ORUÇ TUTULACAK?

Ramazan ayı genel itibarıyla 30 gün oruç tutulan bir aydır fakat bazı yıllarda bu sayı 29 güne inebiliyor. 2024 yılı Ramazan ayı başlangıcından itibaren 30 gün boyunca oruç tutulacak ve 9 Nisan 2024 Salı arefe gününde son oruç tutulacak. Toplam 30 gün boyunca sürecek bu dönemin sonunda 10 Nisan Çarşamba günü Ramazan Bayramı’nın 1. günü kutlanacak.

BU YIL KAÇ SAAT ORUÇ TUTACAĞIZ?

Bu yıl Ramazan ayı mart ayına denk geldiği için ortalama oruç süresi 13 saat olacak. Ramazan’ın ilk günü 6 ilde 13 saat 23 dakika ile en uzun, 12 ilde ise 13 saat 20 dakika ile en kısa oruç tutulacak.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN