KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Doğalgaz faturalarına gelire göre tarife sistemi geliyor | Gündem Haberleri

Doğalgaz faturalarına gelire göre tarife sistemi geliyor

Doğalgaz faturalarına gelire göre tarife sistemi geliyor

Doğal gaz faturalarında önemli bir düzenleme için hükümet düğmeye bastı.

Whatsapp haber ihbar

Doğal gaz faturalarında önemli bir düzenleme için hükümet düğmeye bastı. Yapılan çalışmalara göre vatandaşlar, gelir durumlarına göre farklı tarifelerden faydalanacak. İşte detaylar...

Doğal Gazda Sosyal Tarife Düzenlemesi

Doğal gaz faturalarında 25 metreküplük desteğin sona ermesinin ardından, hükümet yeni bir fatura desteği üzerinde çalışıyor. "Sosyal tarife" düzenlemesi ile ihtiyaç sahibi hanelere daha düşük tarifeler uygulanacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalar neticesinde, düşük gelirli ve yüksek gelirli vatandaşlar farklı tarifelerden yararlanacak.

Gelire Göre Tarifelendirme Nasıl Olacak?

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, doğal gaz desteğinin sona erdiğini belirtti ve yeni düzenlemeyle gelir düzeyine göre tarifelendirme yapılacağını söyledi. Bayram, “Düşük gelirli vatandaşlar daha düşük, yüksek gelirli vatandaşlar ise daha yüksek bir tarife üzerinden ücretlendirilecek. Bu uygulama, düşük ve orta gelirli vatandaşların alım gücünü artıracak” dedi.

Alım Gücünü Artırıcı Önlem

Ekonomist Bayram, yüksek enflasyon ortamında dar gelirli vatandaşların alım gücünü artırmanın önemine vurgu yaparak, “Maaşlara zam yapmaktansa, alım gücünü artırıcı önlemler almak daha etkili. Gelire göre tarifelendirme de bu bağlamda önemli bir adım” şeklinde konuştu.

Gelir Kıstası ve Diğer Faturalar İçin Uygulama

Düzenleme kapsamında, gelir skalası belirlenecek ve buna göre tarifeler uygulanacak. Şu anda netleşmiş bir durum olmasa da, asgari ücretin altında kalan haneler en düşük tarifeden yararlanacak. Bayram, bu düzenlemenin sadece doğal gaz için değil, elektrik ve diğer faturalar için de kademeli olarak uygulanabileceğini belirtti.

Yasal Süreç Gerekliliği

Düzenlemenin hayata geçebilmesi için yasal süreçlerin tamamlanması gerektiğini ifade eden Bayram, “Meclis’te kanun taslağı oluşturulup geçmesi gerekiyor. Yaz tatiline girmeden önce bu düzenlemenin yapılmasını beklemiyorum” dedi.

Gelire göre doğal gaz tarifesi uygulaması, düşük gelirli vatandaşların üzerindeki mali yükü hafifletirken, gelir dağılımında adaleti sağlamayı hedefliyor. Bu uygulamanın, yüksek enflasyonist dönemde dar gelirli vatandaşların alım gücünü artırıcı önemli bir adım olduğu vurgulanıyor.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN