KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Dünyanın en güçlü pasaportları raporu yayımlandı! | Gündem Haberleri

Dünyanın en güçlü pasaportları raporu yayımlandı!

Dünyanın en güçlü pasaportları raporu yayımlandı!

Henley & Partners tarafından hazırlanan dünyanın en güçlü ve en güçsüz pasaportları raporu yayınlandı. Endekse göre en güçlü pasaport Japonya, Singapur, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’ya ait. Peki Türkiye kaçıncı sırada?

Whatsapp haber ihbar

Dünyadaki ülkeler arasında pasaportların gücünü belirlemek için hazırlanan Pasaport Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan dünyanın en güçlü pasaportları raporunda Türkiye'nin kaçıncı sırada yer aldığı merak ediliyor. Henley & Partners'ın hazırladığı endekste, pasaport sahiplerinin vizesiz seyahat edebilecekleri ülke sayısı ölçülerek dünya genelindeki seyahat özgürlüğü değerlendiriliyor. 

ZİRVEDEKİLER 194 ÜLKEYE VİZESİZ GİRİYORLAR

Raporda 194 ülkeye vizesiz giren 6 ülke zirveyi paylaştı. Singapur ve Japonya pasaportlarına bu yıl Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya da eklendi. Bu altı ülkenin vatandaşları en büyük seyahat özgürlüğüne sahipler. 194 ülkeyi vizesi gezebiliyorlar.

İkinci sırayı Finlandiya, İsveç ve Güney Kore paylaştı. 189 ülkeye vizesiz giriş sağlayan ABD pasaportu ise en düşük sıralarından birini alarak altınca sıraya geriledi. 

İlk 30 en güçlü pasaportun 23'ü Avrupa ve Birleşik Krallık'a ait. 3 pasaport Asya, 2 pasaport Kuzey Amerika ve Okyanusya'dan geliyor.

TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA?

54. sıradaki Türkiye 118 ülkeye vizesiz erişim sağlıyor. 53. sıradaki Rusya 119 ülkeye, 52. sıradaki Gürcistan 121 ülkeye vizesiz giriş sağlıyor.

Henley & Partners Pasaport Endeksi, vatandaşlarının seyahat özgürlüğünü ölçerek dünya genelinde pasaportların gücünü karşılaştırırıyor.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN