KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
ESNAF KEFALETTE VADELER DÜŞTÜ FAİZLER YÜKSELDİ | Yomra Haberleri Haberleri

ESNAF KEFALETTE VADELER DÜŞTÜ FAİZLER YÜKSELDİ

ESNAF KEFALETTE  VADELER DÜŞTÜ FAİZLER YÜKSELDİ

Yomra Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İshak Yılmaz kullandırılan kredilerin faiz oranları ve vadeler hakkında bilgi verdi.

Whatsapp haber ihbar

Başkan Yılmaz kooperatif kefaletiyle kullandırılan kredilerde banka tarafından faiz ve vade seçenekleri ile ilgili diğer hususlara ilişkin olarak yeni düzenlemeler hayata geçirildiğini belirtirken, kredi faizlerinin %29 yükseltildiğini 5 yıl olan ödeme süresinin de 3 yıla düşürüldüğünü söyledi.

YENİ UYGULAMALAR VE ORANLAR YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Yeni uygulamanın 1 Nisan 2024’den itibaren geçerli olduğunu belirlen Yomra Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İshak Yılmaz güncel faiz oranının %25’den  %29’a yükseltildiğinin bilgisini vererek, “Faiz oranlarıyla birlikte kredi vadeleri ve geri  ödeme periyotlarında da yeni düzenleme yapılmıştır. İşletme kredisinde daha önce 60 ay olan vade 36 aya düşürüldü. İşyeri edindirme kredisinde azami vade seçeneği 120 aydan 60 aya çekilmiştir. Taşıt edindirme kredisinde 7 yıl olan azami vade 4 yıla düşürüldü. Ayrıca ödeme periyotlarında 6 aydan 3 aya çekilmiştir. Vadesi geçmiş borcu olan Esnaf ve Sanatkarlarımızdan da bakiyelerini bir an önce kapatmalarını bekliyoruz. Gecikmiş borçlara uygulanacak  temerrüt faizi ise %45’dir. Esnaf ve Sanatkarlarımızın bu konuda daha hassas davranmasını istiyoruz. Memur, işçi gibi bordolu çalışanların tespiti amacıyla kredi başvurusunda alınması gereken zorunlu belgelere SGK Tescil ve Hizmet döküm belgesine eklendi. Ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren esnaflarda adına kayıtlı araç zorunluluğu bulunmakta olup belge takip ve kontrolünün sağlanması amacı ile kredi kullandırım aşaması öncesinde araç ruhsat bilgilerinin sisteme girişinin yapılması zorunlu hale geldi” dedi.

İKAMET ADRESLERİ DİKKATE ALINACAK

Sektör ve meslek kolu ayrımına bakılmaksızın aynı hanede ikamet edenler ve aynı işyerinde faaliyet gösterenler için tek bir şahıs üst limiti sınırlaması doğrultusunda kredi kullandırılacağını vurgulayan Başkan Yılmaz “Mevcut uygulamada Esnaf ve Sanatkarların iş veya ikamet adreslerinin herhangi birisinin kooperatifin çalışma çalışma bölgesinde bulunması halinde kredi talebi değerlendirmeye alınıyordu. Bundan sonraki  süreçte ise kredi kullanan Esnaf ve Sanatkarların sabit işyeri bulunması halinde güncel iş adresinin kooperatifimizin faaliyet bölgesinde yer alması zorunluluğu getirilmiştir. Bununla birlikte meslek kolu gereği ‘sabit bir işyeri adresi bulunmayan şoför, pazarcı, seyyar satıcı gibi esnafların özellikle ikamet adresi dikkate alınacaktır. Bugüne kadar esnafımızın finansman ihtiyacının karşılanmasında çalacakları ilk kapı olmak için elimizden geleni yapacağız. Yeni düzenlemeler ve uygulamalar esnafımıza hayırlı olsun.”  şeklinde konuştu.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN