KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Fındık üreticisi merakla bekliyordu! Yer paraları yatmaya başladı | Gündem Haberleri

Fındık üreticisi merakla bekliyordu! Yer paraları yatmaya başladı

Fındık üreticisi merakla bekliyordu! Yer paraları yatmaya başladı

Fındık üreticilerine alan bazlı destek ödemeleri yapılmaya başlandı.

Whatsapp haber ihbar

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından fındık üreticilerine her yıl alan bazlı destek ödemeleri yapılıyor.

Normal şartlarda Nisan ayı içerisinde yapılan ödemeler bu yıl gecikmiş, fındık üreticileri de ödemelerin ne zaman yapılacağına dair araştırmalar yapmaya başlamıştı.

Ödemeler başladı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, "Toplamda 944 milyon 907 bin TL tarımsal destekleme ödemesini çiftçilerimizin hesaplarına aktarıyoruz. Hayırlı ve bereketli olsun." ifadesini kullandı.

Bu kapsamda, Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği, TC kimlik numarasının son hanesi 0-2-4 olanlara 10 Mayıs 2024 tarihinden itibaren yapılmaya başlandı. Kimlik numarasının son hanesi 6-8 olanlara ise 17 Mayıs saat 18.00'den sonra yapılacak.

Alan bazlı destek nedir?

Alan bazlı fındık destek ödemesinde hesaplama üretim yapılan alana göre belirlenmekte.

Çiftçiler, üretim yapacakları alanı Çiftçi kayıt Sistemi vasıtasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı'na bildirmekte, yapılacak alan bazlı destek ödemesi de bu şekilde belirlenmektedir.

2023 yılında başvuranlar alabilecek

Alan bazlı fındık destekleri, 2023 yılında başvurunu gerçekleştiren çiftçilere yapılacak. 2024 yılında başvurusunu yapanlar ise 2025 yılı ödemelerinden faydalanabilecek.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN