KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Kiralarda yüzde 25 zam sınırı kalkıyor mu? | Ekonomi Haberleri

Kiralarda yüzde 25 zam sınırı kalkıyor mu?

Kiralarda yüzde 25 zam sınırı kalkıyor mu?

Geçtiğimiz gün Adalet Bakanı Tunç’un, ’kiralarda yüzde 25 sınırlaması’yla ilgili konuşmalarına İletişim Başkanlığı’ndan detaylı bir açıklama geldi.

Whatsapp haber ihbar

Yayımlanan bildiride, Bakan Tunç'un, 'Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildi' şeklinde bir açıklaması olmadığı bildirildi.

Merkez, Bakan Tunç'un sözlerinin beklentisini ifade ettiğini, böyle bir karar alınmadığını söyledi.

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığıyla mücadele amacıyla geçen yıl uygulamaya konulan kira zammı sınırlaması, 2023 Temmuz ayında sona ererken bir yıl daha uzatılması kararı alınmıştı. Ancak, iktidardan bu yıl da uygulamayı uzatıp uzatmayacağına dair net bir açıklama henüz gelmedi.

Uygulamanın geleceği hakkında ilk sinyali Adalet Bakanı Yılmaz Tunç verdi.

TV100 yayınında soruları yanıtlayan Bakan Tunç, Maliye Bakanının enflasyonla ilgili açıklamalarını dikkate alarak, kira zammı sınırlamasına ihtiyaç olmayabileceğini belirtti. Ancak, resmi bir kararın henüz alınmadığı vurgusunu yaptı.

Bu açıklamanın ardından sosyal medyada, kira zammı sınırlamasının uzatılmayacağına dair çeşitli iddialar ortaya atıldı. Ancak, İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, herhangi bir resmi kurumdan bu yönde bir karar alındığına dair bir açıklama olmadığı belirtildi.

Merkez, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen ve kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemenin, 2024 Temmuz ayına kadar uzatıldığını hatırlattı. 

Adalet Bakanı Tunç'un açıklamasında da doğrudan bu yönde bir karar alındığına dair bir ifade olmadığına vurgu yapıldı.

İşte Merkez'den yapılan açıklama:

"2 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 6098 sayılı Borçlar Kanunu’na konut kira sözleşmelerinde kira artış oranının sınırlı olduğuna dair eklenen Geçici Madde 2 hükümleri doğrultusunda yüzde 25’lik kira artış oranı 1 Temmuz 2024’e kadar uzatılmıştır. Herhangi bir resmi kurumdan, 'Yüzde 25 zam sınırının kaldırıldığına' yönelik bir açıklama yapılmadığı tespit edilmiştir.

İddialara dayanak olarak gösterilen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamasında, 'Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildi' şeklinde bir ifade kullanılmadığı belirlenmiştir. 

Bakan Tunç, katıldığı bir TV programında yöneltilen, 'Sizin tahmininiz yüzde 25 kira artışı uzatılmaz mı?' sorusuna, 'Yüzde 25 sınırı Temmuz’da sona eriyor. Maliye Bakanımızın özellikle enflasyon hedefiyle ilgili açıklamalarına baktığımız zaman böyle bir duruma ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor.' şeklinde cevap vermiştir.

Dolayısıyla Bakan Tunç'un açıklaması, 'böyle bir karar alındığı' yönünde değil, 'böyle bir beklentisinin olduğu' yönündedir."        YORUMUNUZU PAYLAŞIN