KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Merkez Bankası’ndan enflasyona yönelik açıklamalar | Gündem Haberleri

Merkez Bankası’ndan enflasyona yönelik açıklamalar

Merkez Bankası’ndan enflasyona yönelik açıklamalar

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 92. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Whatsapp haber ihbar

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 92. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Karahan, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı düşüş sağlanıncaya kadar sıkı para politikası duruşunun devam edeceğini vurguladı. Toplantı, bankanın İdare Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Karahan, "Aylık fiyat gelişmelerini yakından takip ediyoruz. Enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yaklaşana kadar mevcut politika duruşumuzu koruyacağız" dedi. Ayrıca, 2023'te global ekonomideki zayıf seyirden dolayı net ihracatın yıl boyunca ekonomiye negatif etkisi olduğunu, Mart ayında aylık enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Yapılan parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerini de yakından izlediklerini ifade etti.

Karahan, iç talepte dengelenme sağlanarak sağlıklı bir dezenflasyon sürecine girileceğini öngördüklerini ve enflasyon görünümünde olası bozulmalar karşısında para politikası duruşunun daha da sıkılaştırılacağını ekledi. Son olarak, para politikasını enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak şekilde ayarlamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN