KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Şartlar netleşti: Yerel seçim öncesi ’Kademeli Emeklilik’ müjdesi! | Ekonomi Haberleri

Şartlar netleşti: Yerel seçim öncesi ’Kademeli Emeklilik’ müjdesi!

Şartlar netleşti: Yerel seçim öncesi ’Kademeli Emeklilik’ müjdesi!

EYT’yi kaçıranlar için yeni emeklilik fırsatı kapıda. Kademeli Emeklilik Düzenlemesi için geri sayım başladı. Peki kademeli emeklilik nedir? Sigorta girişi için belirlenen tarih ne?

Whatsapp haber ihbar

EYT'yi kaçıran ve gözü kulağı 'kademeli emeklilik'te olan vatandaşlar için heyecanlandıran bir gelişme yaşandı.

Bakanlık, Kademeli Emeklilik Düzenlemesi için gerçekleştirdiği çalışmalarda sona geldi.

SİGORTA GİRİŞ TARİHİ

Bakanlık, 31 Mart günü yapılacak yerel seçim öncesi söz konusu çalışmanın sonuçlarını duyurmayı hedeflerken, sigorta girişi 8 Eylül 1999 sonrası olanlara emeklilik yolu açılacak. Vatandaşlar 'Kademeli emeklilikten kimler yararlanacak? Kademeli emeklilik şartları neler?' sorularına yanıt ararken, düzenlemenin detayları da belli oldu. 

EYT düzenlemesiyle temel olarak 8 Eylül 1999 ve öncesinde SGK girişi olan vatandaşlar emeklilik haklarını kazanırken; bu tarih sonrasında SGK girişi olanlar emeklilik için çok uzun yıllar beklemek durumunda kalmıştı. 

EYT'den bir gün ile faydalanamayan vatandaşlar yeni bir emeklilik düzenlemesi için hükümete aylardır çağrıda bulunurken, Kademeli Emeklilik Düzenlemesi gündeme gelmişti. 

EYT'yi kaçıran milyonlarca vatandaşın tepkisi sonrası harekete geçen hükümet, yerel seçim öncesinde Kademeli Emeklilik Sistemi üzerinden emeklilik bekleyen milyonlara müjde vermek için gün sayıyor.   

A Para kanalı tarafından yapılan paylaşımda, yakın zamanda açıklanması beklenen sistem hakkında şu ifadeler kullanıldı:

“EYT'den yararlanamayanlar için yeni bir Kademeli Emeklilik düzenlemesi!  

ŞARTLAR NE?

Yapılan çalışmanın onaylanması halinde, 2000 ve 2008 arası sigorta girişi olanlar, istenen koşulları sağladıkları taktirde emekli olabilecek.   

 Kademeli Emeklilik Düzenlemesi için 9 Eylül 1999 sonrası SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı girişi olan kadınlar için 43 yaş ve 6250 prim günü, erkekler için 45 yaş ve 6250 prim gün şartı aranacak.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN