KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Şirket Yönetim Kurulu Kararlarında Bizde söz sahibi olacağız | Yomra Haberleri Haberleri

Şirket Yönetim Kurulu Kararlarında Bizde söz sahibi olacağız

Şirket Yönetim Kurulu Kararlarında Bizde söz sahibi olacağız

Yomra’nın yetiştirdiği sevilen ve tanınan Mali Müşaviri Ömer Sami Ergan muhasebenin geleceğine dair önerilerde bulundu.

Whatsapp haber ihbar

Yomra’nın  yetiştirdiği sevilen ve tanınan Mali Müşaviri Ömer Sami Ergan muhasebenin geleceğine dair önerilerde bulundu. 

Ergan yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Değerli Arkadaşlar,

Yakın gelecekle alakalı hızla uygulamaya sokulması gereken ,aynı zamanda Mesleğin kalitesini yükseltecek önemli birkaç meselenin gündemimizde olmasını arzu ediyorum.

Bu anlamda X Kuşağı meslek mensubu arkadaşlarımızın tecrübelerini, Ortak Ofisler içinde  Z kuşağı  elemanlar ile birlikte zaman paylaşımlı olarak değerlendirmeleri sayesinde, hem hızlı değişime teknoloji yönünden  uyum sağlamış olacağız, hem de Mesleğimizin Hafızası sayılan tecrübeli meslek mensuplarını üretken halde tutacağız.

Gelişime hızla uyum sağlamak zorunda olan Muhasebe Meslek elemanlarının önünde şu DÖRT donanım konusunda bir program olmalı

1-Muhasebeci aynı zamanda bir GİRİŞİMCİ olmalı

2-Hayal gücünü yüksek tutmalı

3-Dijital veriler ve kullanımı konusunda Stratejik yönetim modeli geliştirmeli

4-Sosyal Medyayı etkin kullanmalı ,içeriklere katkı sağlamalı.

Mesleğimizin kalitesini yükseltme adına , arkadaşlarımızın farklı sahalarda donanım ve becerilerini artırmaları, kendilerini toplumsal statü adına üst basamaklara taşıyacak, Sadece TÜRMOB  tarifesine bağlı gelirle değil, çözüm sundukları, katkı sağladıkları konular sayesinde  önlerinde alternatif gelir kapısı açılacaktır.

Dijital dönüşümün bir aşaması olarak ortaya çıkan  KRİPTO VARLIKLAR  konusu iyi analiz edilmeli, anlaşılmalı ve gelecekte Kripto Para ile yapılacak e-ticaretin Muhasebeleştirilmesi konuları dahil, Müşterilerine çözüm ve Öneri sunmaları yine mesleğin vaz geçilmez kimliği olarak bizlere değer katacaktır.

6362 s SPK na eklenecek yeni düzenleme ile “Kripto Varlıklar Yasası”  karşımıza çıkacak. Bu yasa meslek mensuplarımızın önüne “Kripto Varlık Platformu – Cüzdan – Kripto Varlık Saklama Hizmeti” gibi yenilikleri koyacak. Kaçınılmaz olan bu konulara biraz duyarlı olduğumuzda yayınlanacak Yasa neleri düzenliyor, muhasebe standartlarımızı nerelere yükseltiyor ve bu varlıkların Şirket Bilançolarında yer alması ne anlam ifade ediyor , gibi konular artık gündemimizi meşgul etmeye başladı..

Kısa başlıklarla Kripto Varlıklar Yasası neleri düzenliyor :

1-Lisans almış olan Kripto Varlık Saklayıcılarına teslim edilen varlıklar SPK  kapsamında güvence altına alınmış olacak.

2-Bu düzenleme tamamen Yatırımcıyı koruyacak

3-Yasa Kripto Varlık Sağlayıcılarını düzenli olarak denetliyor olacak

4-Yasada henüz Vergisel boyut gündemde tutulmamış. Gelişime göre planlamaya alınacağı ön görülüyor.

Bütün bu yeni açılımlar, Muhasebe ve Mali Müşavirlerin meslek değerini yükselten ve Uzmanlık sahasında etki ve çözüm ortağı olmasını güçlendiren gelişmelerdir. Belirli Sermaye yapısına sahip A.Ş. lerde Avukat bulundurma mecburiyetini düzenleyen TTK, artık teknik kabiliyete de bürünen Muhasebe Mesleğinin benzer düzenlemeyle Şirketlerde yasal temsil hakkına kavuşmasını sağlayabilir.    Gelişmekte olan ekonomilerde Şirketlerin Finansal Tablolarının ve Mali Verilerinin Analizlerinin  biz değerli Mali Müşavirlerin katkılarıyla ve Fizibiliteleriyle değer kazanacağı ve Uzmanlık isteyen bu hayati konular için Şirket Yönetim Kurulu toplantılarında   bizlere de bir sandalye ile temsil hakkı doğacağını öngörüyoruz. Şirketler Mali Müşavirlerinin görüşünü almadan yatırım kararı almak riskine giremeyeceklerdir.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN