KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Taraftar Cezalarında Yeni Dönem! | ⚽ Spor Haberleri

Taraftar Cezalarında Yeni Dönem!

Taraftar Cezalarında Yeni Dönem!

TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun 2019-2020 sezonunda Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşanan tribün olaylarına ilişkin aldığı cezalar, avukat Dursun Küçük’ün Kamu Denetçiliği’ne yaptığı başvuruyla yeni bir boyut kazandı. Küçük’ün çabaları sonucunda Kamu Denetçiliği, binlerce taraftarı ilgilendiren önemli bir karar verdi.

Whatsapp haber ihbar

Avukat Küçük, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'na yaptığı başvurunun reddedilmesinin ardından, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun kararlarının hukuka uygunluğunu sorguladı ve 2024 yılında Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu. Küçük, savunma hakkının verilmediği ve cezaların bireysel olarak değil, tüm tribüne uygulandığı gerekçesiyle kararı eleştirdi.

Kamu Denetçiliği, 14 Mart 2024 tarihinde yaptığı değerlendirme sonucunda, taraftar cezalarının uygulanma şeklinde değişiklik yapılması gerektiğine hükmetti. Denetçi, taraftar gruplarından kaynaklanan disiplin ihlalleri sebebiyle tüm tribünün cezalandırılmasının yerine, faillerin bireysel olarak tespit edilerek cezalandırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, bu tespitte kamera ve diğer teknik donanımların esas alınması gerektiğine vurgu yapıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu'na tavsiyede bulunan Kamu Denetçiliği, federasyonun bu konuda gerekli adımları atması ve kendilerine 30 gün içerisinde bilgi vermesi gerektiğini belirtti. Bu karar, taraftar cezalarının uygulanma biçiminde önemli değişikliklere yol açabilir ve futbol camiasında tartışmalara neden olabilir.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN