KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Yargıtay’dan 16 milyon emekliyi ilgilendiren emsal karar | Gündem Haberleri

Yargıtay’dan 16 milyon emekliyi ilgilendiren emsal karar

Yargıtay’dan 16 milyon emekliyi ilgilendiren emsal karar

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kredi borcunu emekli maaşı ile ödemeyi taahhüt eden emeklileri ilgilendiren emsal bir karara imza attı.

Whatsapp haber ihbar

Yargıtay, emekli maaşından yapılan kredi taksit ödemelerinin geri alınamayacağına karar verdi. Kararda, emeklilerin maaşlarından yapılan düzenli kredi ödemelerine sonradan itiraz edemeyecekleri vurgulandı.

Karar, bir davacının emekli maaşını kredi teminatı olarak kullanmasının ardından yaşanan hukuki süreci izliyor. Davacı, bankanın maaş hesabına bloke koyarak kredi ödemeleri yaptığını ve bu durumun geçimini zorlaştırdığını ileri sürerek kesintilerin durdurulmasını ve önceki ödemelerin iadesini talep etmişti. İlk Derece Mahkemesi, davacının maaşından kesinti yapılmasını kabul ettiği ve bu konuda talimat verdiği gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. Ancak Bölge Adliye Mahkemesi, davacının itirazını kabul ederek ilk kararı bozdu ve maaş üzerindeki blokenin kaldırılmasına hükmetti.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi bu kararı bozdu ve konu Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na taşındı. Yargıtay Genel Kurulu, emekli maaşının mal varlığının bir parçası olarak gösterilmesi ve davacının bu yöntemle ödemeleri kabul etmesi nedeniyle, önceden yapılan tahsilatların geri istenemeyeceğine hükmetti. Kararda, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 2. maddesine atıfta bulunularak, böyle bir talebin hakkın kötüye kullanılması anlamına geldiği ve iyi niyet kurallarıyla bağdaşmadığı belirtildi. Yargıtay, böylece emekli maaşından kredi taksitlerinin ödenmesi konusunda bir içtihat oluşturmuş oldu.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN